2012. május 22., kedd

Anyává válik a nő

Ezt a rövid kis cikket, még kisfiam születése után írtam 2009-ben, de gondoltam most is aktuális lehet sok anyukának ezért szeretném megosztani. Azóta már kiegészítettem volna, de inkább írok egy másik cikket, ezt pedig meghagyom annak az érzésnek, ami anno volt bennem, mikor első gyermekem született :))


Anya lettem. Most már tudom, de nem ment ez olyan egyszerűen. Készültem, örültem, vártam, tudtam, hogy nemsokára az leszek. És mikor elérkezett a pillanat, és megszületett a kisfiam, az első örömök után kicsit megijedtem. Képes vagyok -e én jó és szerető anyja lenni ennek a kisbabának? 
Ő tanított meg anyává válni, és megtanít minden anyát az ő gyermeke. Figyelnünk kell rájuk, tanítanak bennünket az első pillanattól kezdve, sokkal ösztönösebben tudják mi a jó nekik, mint mi azt gondolnánk.
Fel lehet e készülni az anyaságra? Olvassuk azt a rengeteg könyvet, folyóiratokat, tanácsokat kapunk mindenkitől, jót is rosszat is, de mégis… elég ez? Nem. Anyává csak akkor válik igazán egy nő, amikor megszületik az a kisember, akit 9 hónapig hordott a szíve alatt. Anya lesz az is, akinek ez nem adatik meg bármi okból kifolyólag, de részese lehet az anyai érzéseknek, ha például örökbe fogad egy csöppöt. Hiszem, hogy akkor is kialakulhatnak ezek az érzelmek egy nőben. Ez az ösztön bennünk van, mélyen, évezredek óta, egy kisbaba pedig segít nekünk megismerni ezt az énünket is.

 
Lóránt 2009. május 10.-én, 1 hetesen
Bevallom, nem szeretem a továbbküldős leveleket, így is elég van amit naponta el kell olvasnom. Ezzel az egyel azonban most kivételt tettem és elolvastam. Kedves, aranyos, sok igazsággal. Lehet, hogy közületek is többekhez már eljutott, de biztos vannak olyanok is, akik még nem olvasták ezeket a sorokat. A szerző ismeretlen
Mielőtt anya lettem

Mielőtt Anya lettem,
Főzhettem magamnak meleg ételt.
Ruháim nem voltak pecsétesek.
Nyugodtan telefonálhattam.

Mielőtt Anya lettem,
Addig aludtam, amíg akartam
És nem izgultam milyen későn fekszem le.
Minden nap megfésülködtem, és fogat mostam.

Mielőtt Anya lettem,
Minden nap kitakarítottam.
Nem botlottam meg játékokban, és
nem felejtettem el altatódalok szövegét.

Mielőtt Anya lettem,
Nem izgultam, hogy a növényeim mérgezőek-e.
Nem gondoltam védőoltásokra.

Mielőtt Anya lettem,
Nem hányt le senki
Nem lettem kakis
Nem köptek le
Nem rágcsáltak meg
Nem pisiltek le
Vagy nem csipkedtek meg pici ujjak sem.

Mielőtt Anya lettem teljes birtokában voltam:
Gondolataimnak
Testemnek
Lelkemnek.
Végigaludtam az éjszakákat.

Mielőtt anya lettem,
Sosem tartottam egy síró gyereket, hogy az orvos megvizsgálhassa
Vagy beadja neki az injekciót.
Sosem néztem könnyes szemekbe és sírva sem fakadtam
Sosem váltam boldoggá egy egyszerű mosolyon.
Nem maradtam fenn késő éjjel, hogy egy alvó bébiben gyönyörködjek.

Mielőtt Anya lettem,
Nem tartottam kezemben egy alvó babát, mert nem akartam letenni.
Sosem éreztem, hogy a szívem apró darabokra törik
Mikor nem tudtam megszüntetni a fájdalmat.
Nem tudtam, hogy valami olyan pici ekkora hatással lesz életemre.
Sosem tudtam, hogy képes vagyok valakit ennyire szeretni.
Nem tudtam, hogy ennyire imádni fogom az Anyaságot.

Mielőtt Anya lettem,
Nem ismertem az érzést, hogy a szívem a testemen kívül dobog.
Nem tudtam milyen nagyszerű érzés a gyerek etetése.
Nem ismertem az Anya és Gyermeke közti köteléket.
Nem tudtam, hogy valami oly pici
Olyan fontossá tehet.

Mielőtt Anya lettem,
Sosem keltem fel az éjszaka kellős közepén
Minden tíz percben, hogy megnézzem minden rendben van-e.
Nem ismertem a melegséget
Az örömöt
A szeretetet
A szívfájdalmat

A csodát Vagy az Anyaság élvezetét.
Nem tudtam, hogy képes vagyok ilyen
érzésekre, mielőtt Anya lettem.

Van olyan élményed, amit szívesen megosztanál velünk, amikor érezted, most lettél anya. Kérlek meséld el!

Ha van valami téma, ami érdekelne, kérlek ezt is oszd meg velünk!

2012. május 15., kedd

Gyerekcipőben járva 2.

Megelőzés mindenek előtt. Cipőben a megoldás.

A kockázati tényezők elkerülésével, ill. csökkentésével megelőzhetők azok a civilizációs betegségek, melyektől napjainkban emberek milliói szenvednek. 

Az egészség megtartása és a betegségek elkerülésére való törekvés már az ősi népek életében is megtalálható volt. Nem ismervén a betegségek valódi okait, a sámánok misztikus rítusokkal próbálták elűzni a betegségek kiváltó okának tartott “rontást”. Az ógörög és az ezen alapuló római orvostudomány már tudatosan alkalmazta az egészségmegőrzést és a betegségek megelőzését. Igen fontosnak tartotta a test és lélek harmóniáját és a testedzést. Hasonlóképpen az ókori kínai orvostudomány is nagy súlyt helyezett a megelőzésre, így pl. az orvost addig fizették csak, míg egészségesek voltak.

Fontos lenne napjainkban is, hogy az egészségügyben a gyógyítás mellett elsőbbséget kapjon a preventív szemlélet, hiszen az egészség a legnagyobb érték. A kockázati tényezők elkerülésével, ill. csökkentésével megelőzhetők azok a civilizációs betegségek, melyektől napjainkban emberek milliói szenvednek.

Ismerve az egyes betegségek kockázati tényezőit részben saját magunk is dönthetünk egészségi állapotunk felöl. Korunk egyes ártalmait így elkerülhetjük. Egyik ilyen kockázati tényező a sima, kemény mesterséges talaj és a rossz cipő. 

Az emberiség mintegy kétmillió éves, ám cipőkkel és műutakkal nehezített civilizációnk csak pár ezer éve létezik. Szervezetünk ennyi idő alatt nem tudott alkalmazkodni modern korunkhoz. Testünk még a természetes talajon való mezítláb rohangáláshoz szokott, a díszburkolat és a cipő újdonság neki. A sima, kemény mesterséges talaj és a nem megfelelő lábbeli az ízületeket terheli és azok szabad mozgását korlátozza. Továbbá a természetes ingerek hiányában az izom- és idegrendszer nem tud megfelelően fejlődni. Mindezek miatt egyre fiatalabb korban fordulnak elő kopásos ízületi kórképek, általános izomgyengeség miatt kialakuló gerincpanaszok, továbbá az egyensúlyozó szerv éretlensége miatt koordinációs problémák, tanulási nehézségek. Mindez megelőzhető!

Legszívesebben azt javasolnánk, hogy járjunk újra mezítláb, hiszen így a legegészségesebb, ám aligha fogadható meg ez a tanács. Ezért fejlesztettek ki hosszú évek alatt szakemberek egy olyan cipőt, mely a természetes talajt modellezi és ezáltal arra ösztönzi az izmokat és érzékszerveket, hogy azok újra dolgozni kezdjenek. 

A lúdtalp, a különböző láb deformitások (bütyök, kalapácsujj), a gerincproblémák, a tanulási nehézségek, a visszér, vagy akár az elhízás csak néhány a közül a számtalan egészségügyi probléma közül, melyeket ezzel a speciális talpszerkezetű lábbelivel megelőzhetünk. Mivel ezek a problémák főként fiatal korban kezdődnek, a lábbeli különösen ajánlott gyerekek és kamaszok számára.  

Gyakran lehet olyan benyomásunk, hogy ami egészséges, természetes, vagy csak „jót tesz”, az nem olyan divatos, nem olyan kényelmes. Az Enquist prevenciós lábbelivel azonban soha nem kell kompromisszumot kötni, mert modelljei között egyaránt található elegáns, sportos, vagy egyszerűen csak laza, kényelmes viseletű cipő. Így hétköznapjainkban - állás és járás során - időráfordítás nélkül lépésről lépésre előzhetjük meg a problémákat.


Karsch Beáta - gyógytornász

2012. május 7., hétfő

Gyerekcipőben járva

Meghökkentő statisztikák – pedig van megoldás 

A SétaVan! társadalmi kampány mozgásszervi szűrési eredményeiből válogattunk elszomorító statisztikákat, melyek az 5-14 éves gyermekek egészségtelen fejlődéséről számolnak be.

  • nagymértékű bokasüllyedés és/vagy harántsüllyedés (lúdtalp) előfordulása 83 %, melynek oka a lábizomzat gyengesége
  • gerincferdülés előfordulása 27 %
  • hanyag testtartás előfordulása 46 %
  • mozgásszervi fájdalom előfordulása 32 %, ebből
    • talpi és sarok fájdalom 15 %,
    • térdfájdalom 10 %, 
    • bokatájéki fájdalom 5 %; 
    • derékfájdalom 5 % 
  • nyújtott térddel történő előrehajláskor a gyermekek 29 %-a nem éri el ujjaival a talajt, melynek oka a feszes, rugalmatlan izomzat 
  • a gyermekek 24 %-a nem tud stabilan egy lábon állni 15 másodpercig, melynek oka a fejletlen koordináció és az izomgyengeség
A betétek, ill. a passzív megtámasztást, korrigálást alkalmazó cipők a problémák legfőbb okát, vagyis az izomgyengeséget nem szűntetik meg, sőt a láb izmait nyugdíjba küldik és az izomgyengeség miatt már gyermekkorban lábproblémák, hanyag tartás és fájdalmak jelentkezhetnek, amit a fenti szűrési eredmények is bizonyítanak. 

Örömmel tudatjuk, hogy a fenti problémákra már van megoldás! Egyszerűen csak sétáljunk rendszeresen gyermekeinkkel megfelelő, mozgásszabadságot biztosító, aktív lábbeliben

A gyermek szervezete számára meg kell teremteni azt a közeget, amelyben optimálisan tud fejlődni az izomzat és az idegrendszer. Mindannyian tudjuk, hogy milyen egészséges mezítláb járni természetes, egyenetlen talajon. Mivel ez hosszútávon sajnos a mai világban kivitelezhetetlen, ezért szükségünk van egy olyan lábbelire, mely ezt az optimális közeget helyettesíti a kemény aszfalton is. 

Az egészséges gyermeklábbeli jellemzői az ízületkímélő járást biztosító ívelt talp, továbbá a puha talprész, mely aktiválja az izmokat és egy olyan, keményebb talprész, mely korrigálja a bedőlő bokák helyzetét, így nem igényel tudatosságot a használata. Számos biomechanikai vizsgálat igazolta, hogy az általános izomgyengeség miatt, az olyan - kívülről is jól látható - többrétegű talpszerkezeti kialakítás a tökéletes, ahol a belső talprész keményebb, míg a külső talprész puhább. Az egészség és a kényelem egy cipőn belül testesül meg, mert jótékony hatásán túl a lábbeli rendkívül könnyed, kellemes járásélményt nyújt viselőjének. 

Karsch Beáta – gyógytornász